Start w biznes w dobie kryzysu gospodarczego

Masz pomysł na własny biznes, rozważasz działalności gospodarczą ale nie wiesz czy warto startować w trakcie kryzysu? Jaki biznes najbardziej się opłaca w niepewnych czasach?

Polskie firmy nie mają łatwo. Galopująca inflacja (już ponad 9%), bałagan w podatkach, wprowadzony przez Polski Ład, oraz sankcje i inwazja Rosji na Ukrainę, sprawiły, że coraz więcej polskich firm znajduje się w ciężkiej sytuacji. Firmy wycofują się ze współpracy z rosyjskimi kontrahentami. Niebezpieczeństwo utraty płynności finansowej, a nawet upadku firmy wzrosło. Co pomoże polskim przedsiębiorcom przetrwać w czasach wojny?

Otóż dane ekonomiczne informują, iż przyrost nowych małych firm powstaje w momencie rosnącego bezrobocia. Wiele osób zakłada firmy z konieczności w sytuacji utraty pracy. Są jednak biznesy, których szansa powodzenia jest niezależna od cyklu koniunkturalnego. Dużo małych firm radzi sobie nawet w trudnej sytuacji gospodarczej. Są to tak zwane biznesy antycykliczne. Działają nawet w czasie kryzysu. Widać to w już istniejących i działających biznesach. Handel spożywczy, sprzedaż produktów pierwszej potrzeby są dziedzinami, które notują wzrosty. Wiele działających firm zmienia sposób w jaki zarabia i stara się przetrwać w ciężkich czasach. W tym artykule radzimy tym, którzy dopiero myślą o przygodzie w biznesie. Przede wszystkim należy dobrze się przygotować do rozpoczęcia przygody biznesowej. Każdy czas na otwarcie firmy jest dobry. Jak więc testować swój pomysł na biznes w czasie impasu?

Być może kryzys oraz zmieniająca się rzeczywistość stworzyła konieczność nowych potrzeb. Jako przedsiębiorca zaledwie wkraczający na rynek jesteś w stanie zareagować bardziej elastycznie niż te firmy, które już działają i mają wypracowane praktyki. Zadaj pytania i odpowiedz sam sobie na piśmie:

  • Czy w czasie kryzysu warto startować z biznesem? 
  • Jaki jest najbardziej opłacalny biznes w kryzysie? 
  • Na czym warto zarabiać po kryzysie?
  • Czy produkt lub usługa, nad którymi myślisz może być przekształcona w taki sposób by pomóc ludziom w tych ciężkich warunkach? 
  • Spróbuj przewidzieć jakie produkty czy usługi mogą być potrzebne gdy skończą się ciężkie czasy.

Firmy, które zaczynają istnieć podczas kryzysu potrzebują zdecydowanie więcej pieniędzy niż wczasie prosperity. Jednak można wygrać, bardzo dobrze przygotowanym planem finansowym. Kontrahenci podczas poszukiwań partnerów nie będą rozglądali się za najlepszymi, najbardziej doświadczonymi firmami ale tymi, które są po prostu wypłacalne. Tak więc twoją ogromną przewagą mogą być stabilne zasoby finansowe. Będąc młodym przedsiębiorcą nie masz jeszcze wielu zobowiązań, nie posiadasz kredytów na działalność, nie ponosisz kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników. Jednak twoim wyzwaniem jest pozyskanie klientów. Własny biznes wymaga zaangażowania z twojej strony. Czas kryzysu szybko weryfikuje, które firmy mają mocne fundamenty. Wiele biznesów tnie koszty. Pamiętaj jedna, że jak zaczniesz świadcząc swoje usługi czy sprzedając efekty twojej pracy taniej niż konkurencja, zwiększysz prawdopodobieństwo sukcesu. Uważaj żeby nie realizować sprzedaży za tanio. 

Szybko może się okazać, że nie masz pieniędzy na inwestycje. Znaczenie poszczególnych barier prowadzenia biznesu wynika obecnie ze splotu wielu czynników. Nadal odczuwamy efekt kryzysu postcovidowego – to nieuchronna konsekwencja obecnej sytuacji geopolitycznej.

Mając dobry pomysł i posiłkując się wsparciem (np. Jaworznickiego Laboratorium Biznesu), możesz odnieść sukces a fakt, że otwierasz firmę w dobie kryzysu nie musi wpływać na prosperitę twojej firmy. 

 

Jaworznickie Laboratorium Biznesu